Değişimlerinizi Kalıcı Hale Getirmenin 6 Kuralı

0
121
Hayatınızda değişiklik yapmak, yeni bir alışkanlık edinmek ya da kararlarınızı uygulamak istediğinizde, azimle başlayıp 2-3 hafta içinde pes edenlerden misiniz?
Mutlu ve üretken bir hayat sürebilmenin yolu; değişen koşullara ayak uydurmak, kendimizi sürekli geliştirmek ve değiştirmekten geçer.
Değişim kası nedir?
Değişim ve kararlarını uygulamak konusunda daha başarılı olan kişiler, değişimi kalıcı kılabilmek için bazı stratejiler uygulamalarının yanı sıra, değişim kaslarını da geliştirebilmiş kişilerdir. Değişim kası, kendimizi geliştirebilmemizi, ilerleyebilmemizi ve hayatımızda değişiklik yapmamızı mümkün kılan, hayali bir kastır. Ancak fiziksel kaslarımız gibi, egzersizle güçlenir.
Değişim kasınızı uzun süredir kullanmıyorsanız, zayıf olması ihtimali oldukça yüksek. Vücudumuzdaki kaslar, nasıl düzenli egzersizle güçleniyorsa; değişim kasınızı güçlendirmek için de, yapacağınız değişiklikler üzerinde düzenli olarak çalışmanız ve temponuzu zamanla arttırmanız gerekiyor.
gelişim 2
  1. Kararlarınızı uygulamaya başlarken, ilk adımınız günde 5 dakika boyunca uygulayabileceğiniz kolay bir basamak seçmek olsun. Bahçenizi yeniden düzenlemek mi istiyorsunuz? Ya da meditasyon yapmak mı? Günde sadece 5 dakikayla başlayın.
  2. Yeni alışkanlığınızdan keyif almaya bakın. Eğer yapmak istediğiniz şey size iyi hissettiriyorsa, uzun süre devam ettirme ihtimaliniz daha yüksektir. Yapmak zorunda olduğunuz ya da sadece iyi olduğunu düşündüğünüz için yaptığınız şeylerden vazgeçmeniz daha kolaydır.
  3. Kendinizi daha hızlı geliştirmeye değil, düzenli olarak egzersiz yapmaya odaklanın. Gelişimi sağlamak için her gün, aynı saatte ve aynı süreyle egzersiz yapın.
  4. Bir seferde tek bir değişikliğe odaklanın. Böylece tüm enerjinizi aynı noktaya yönlendirebilirsiniz.
  5. Motivasyonunuzu yüksek tutarak değişimi kolaylaştırın.
  6. Her hafta 5 dakika daha ekleyerek, çalışma programınızı geliştirin.
PAYLAŞ
Önceki haberÇoklu Zeka Alanlarının Ölçülmesinin-Belirlenmesinin Yararları
Sonraki haberMarkalara Bağımlı Mıyız? [MİM]
1987 yılı soğuk bir kış günü Aralık ayında doğdu. İlk ve orta öğretimini İstanbul'da tamamladı. Lisans eğitimini Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde tamamlaması kendisi için büyük bir deneyim olmuştur. Üniversite yıllarındaki girişimci ve sosyal yapısı ile tanınmaktadır. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsünde tamamladı. Gezerek öğrenmenin önemini çok iyi bildiği için bu dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı projelerinde eğitmen ve koordinatör olarak görev aldı. 2011 yılında iş yaşamına Özel Tarhan Koleji’nde başlamış ve halen bu kurumda çalışmalarına devam etmektedir. Tarhan Koleji'nde Ortaokul Eğitim Koordinatörlüğü ve Fen Bilimleri Öğretmenliği yapmaktadır. Almış olduğu İlkyardım Eğitici Eğitimi sertifikası ile de "Klinik Eğitmen" olarak aktif çalışmalar yürütmektedir. Yaşamını renklendirme adına yaz ve kış sporlarıyla yakından ilgilenmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER