Değişimlerinizi Kalıcı Hale Getirmenin 6 Kuralı

0
312
Hayatınızda değişiklik yapmak, yeni bir alışkanlık edinmek ya da kararlarınızı uygulamak istediğinizde, azimle başlayıp 2-3 hafta içinde pes edenlerden misiniz?
Mutlu ve üretken bir hayat sürebilmenin yolu; değişen koşullara ayak uydurmak, kendimizi sürekli geliştirmek ve değiştirmekten geçer.
Değişim kası nedir?
Değişim ve kararlarını uygulamak konusunda daha başarılı olan kişiler, değişimi kalıcı kılabilmek için bazı stratejiler uygulamalarının yanı sıra, değişim kaslarını da geliştirebilmiş kişilerdir. Değişim kası, kendimizi geliştirebilmemizi, ilerleyebilmemizi ve hayatımızda değişiklik yapmamızı mümkün kılan, hayali bir kastır. Ancak fiziksel kaslarımız gibi, egzersizle güçlenir.
Değişim kasınızı uzun süredir kullanmıyorsanız, zayıf olması ihtimali oldukça yüksek. Vücudumuzdaki kaslar, nasıl düzenli egzersizle güçleniyorsa; değişim kasınızı güçlendirmek için de, yapacağınız değişiklikler üzerinde düzenli olarak çalışmanız ve temponuzu zamanla arttırmanız gerekiyor.
gelişim 2
  1. Kararlarınızı uygulamaya başlarken, ilk adımınız günde 5 dakika boyunca uygulayabileceğiniz kolay bir basamak seçmek olsun. Bahçenizi yeniden düzenlemek mi istiyorsunuz? Ya da meditasyon yapmak mı? Günde sadece 5 dakikayla başlayın.
  2. Yeni alışkanlığınızdan keyif almaya bakın. Eğer yapmak istediğiniz şey size iyi hissettiriyorsa, uzun süre devam ettirme ihtimaliniz daha yüksektir. Yapmak zorunda olduğunuz ya da sadece iyi olduğunu düşündüğünüz için yaptığınız şeylerden vazgeçmeniz daha kolaydır.
  3. Kendinizi daha hızlı geliştirmeye değil, düzenli olarak egzersiz yapmaya odaklanın. Gelişimi sağlamak için her gün, aynı saatte ve aynı süreyle egzersiz yapın.
  4. Bir seferde tek bir değişikliğe odaklanın. Böylece tüm enerjinizi aynı noktaya yönlendirebilirsiniz.
  5. Motivasyonunuzu yüksek tutarak değişimi kolaylaştırın.
  6. Her hafta 5 dakika daha ekleyerek, çalışma programınızı geliştirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here