LGS’ye 20 Gün Kala Taktikler

1
2008

Sevgili Öğrenciler, Değerli Veliler;

20 Haziran 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan LGS için öğrenciler son 20 gün planlaması yapmalıdır. “planlama” kelimesi toplulumuzda uygulanması/yapılması gereken ağır yük olarak algılansa da o şekilde olmadığını planlı yaşayan insanlardan iyi biliyoruz.

TDK’da Plan; “Bir işin, bir yapıtın gerçekleştirilmesi, bir konunun yolunda yürümesi için uyulması tasarlanan düzen anlamına gelir.” İşlerin yolunda yürümesini istedikten sonra atılması gereken adımın ta kendisidir plan/planlama.

8.sınıf öğrencilerimiz neler yapabilirler özetleyelim;

 • Her gün yapılması gerekenleri çizelge haline getirin. Gün sonuna doğru yaptığınız çalışmaları en sevdiğiniz renk kalem ile beğendiğiniz işaretleme stili ile işaretleyebilirsiniz.
 • Her konunun alt başlıklarına ait kazanımlarına hakim olduğunuzu anlamak için konu tekrarlarına başlayın. Her gün her dersten küçük konu tekrarları ve 10-20 soru gibi çözümler yapın. Konu tekrarlarını yaparken sizin çıkardığınız konu özetleri varsa onlara da göz gezdirebilirsiniz.
 • Tekrar yapılırken her öğrenci kendine özgü desteklenmesi gereken bölümlere dikkat etmeli, soru çözümleri yapmalıdır. Sınava yakın süreçte konuların pekiştirilmesi bu açıdan önemli.
 • Haftalık 3 veya 4 adet, LGS saatleri ile uyumlu genel deneme yapılmasının çok faydası olacaktır. Denemelerden sonra cevaplarınızı mutlaka kontrol edin, soruların doğru çözümlerine ulaşın. “Bu soruyu neden doğru yapamadım?” sorusunun cevabını kendiniz verin ve bu cevaba göre atacağınız adımı belirleyin. Bunun için aşağıdaki şemayı kullanabilirsiniz.

Bu Soruyu Neden Doğru Yapamadım?

 

 • MEB’in yayınladığı örnek sorular ve destek paketi sorularının yanında çıkmış soruları da mutlaka son 20 günde çözün.
 •  Bilinmesi gereken formülleri/kuralları unutulabilme ihtimaline karşı tekrar edin.
 • “Bu sene sorular zor olacakmış” gibi yorumları dikkate almayın. LGS bir sıralama sınavı olduğu için soruların zor veya kolay olması başarı düzeyinizi etkilemeyecektir.

Akademik çalışmaların yanında yaşamsal planlamanızı da bir düzen içerisinde geçirmenizde fayda var.

 • Uyku düzeninize dikkat edin. Uzun süreli ve gece geç saatlere kadar olan çalışmalardan kaçının.
 • Alışık olduğunuz yemek düzenini koruyun. Bu süreçte evde yeni bir yemek alışkanlığı kazandığınız doğrudur. Yine de abartılı yemekler ve uzun süre yemediğiniz yiyecekleri tüketmekten kaçının.
 • Enerji depolamak için yürüyüşler ve egzersizler yapın. Bol oksijene ihtiyaç olduğunu unutmayın. Ders çalışma zamanları dışında sizi canlı ve pozitif hissettirecek etkinlikler yapın. Bu sayede hem bedeniniz hem ruhunuz dinç ve rahatlamış olacaktır.
 • Vücut sağlığı ve özellikle beyin fonksiyonlarının verimli çalışması adına günde en az 2-3 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

Ebeveynlerin tutumları öğrencilerin motivasyonlarını doğrudan etkilemektedir. Çocuğa duyulan sevginin sınava endeksli olmadığının mesajının doğru bir şekilde verilmesi gerekmektedir. “Biz bu süreçte neye ihtiyacın olursa olsun seni destekliyoruz ve yanındayız. Bu sınavda başarılı olmak geleceğin için önemli, biz de senin başarılı olmanı isteriz. Ama unutma ki, her zaman için ikinci bir yol vardır. Hayatının güzel olması için biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Sen elinden geleni yap yeter” yaklaşımı sergilenmelidir.

Öğrenciler unutmamalıdırlar ki; anne babalar her zaman doğru şekilde ifade edemeseler bile her zaman ve her koşulda çocukları için en iyisini isterler.

Yapıcı ve gücen verici bir tutum öğrencinin kendini rahat hissetmesini, stresini azaltmasını sağlayacaktır. “Başarılı olmak isteyen baskı altında da olur” gibi tanımlamalar çocuklara yapılmamalıdır.

Sınav yaklaştıkça öğrencilerin heyecan düzeyinin artması oldukça normaldir. Bununla birlikte kontrol altında tutulabilen optimum düzeydeki heyecan başarınızı olumlu etkiler. Sınav günü dikkat edilecek hususları, (Covid-19) korona virüs önlemleri dolayısıyla nasıl bir sınav anının sizleri beklediğini sınavdan önce kaleme alacağım. Takipte kalın…

Şimdiden sınavınızın gönlünüzce geçmesini temenni eder, hepinize başarılar dilerim.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here