Oyunbaz II Eğitiminde “Teknobaz” Yetişir

Eğitimde Teknoloji Kullanımı

0
270

Günü birlik bir eğitim olan Oyunbaz II Teknoloji,  aşağıdaki konularda ve daha birçok farklı alanda bizlere bilgi ve deneyim sundu.

  • Sosyal medya araçlarını kullanarak tanışma ve değerlendirme oyunları

Birbirini tanımayan bir grup ile eğitime başlayacaksınız. Eğlenceli ve katılımcı olabilmesi adına öncelikle tanışma oyunları yaptırırsınız. Çok farklı tanışma oyunlarını tecrübe etmiş olsam da daha farklısı da varmış diyebildim sonunda. Nasıl mı? İsimleri kâğıtlara yazarsınız ve rastgele seçim yaptırırsınız. Hangi şanslı ismi çektiyseniz onunla ilgili internette bulabildiğiniz kadar bilgi toplamaya başlarsınız. Süreniz program akışına göre değişebilir elbette; 15dk.

Bu sayede katılımcılar arasında iletişim kanallarının açık olmasını sağlayıp eğitime başlayabilirsiniz.

  • Kelime Bulutu Oluşturucularını (Word Cloud Generator) kullanarak araştırma oyunları

Görsel öğrenmede etkisini gösteren kelime bulutları özellikle öğrencilerde ders öncesinde veya ünite sonlarında kavram yanılgılarını ortaya çıkarma ve düzeltme adına çok etkili bir yöntemdir.

Farklı versiyonlarına ulaşabileceğiniz kelime bulutlarında sizlere tavsiye edebileceğim en pratik ve seçeneği bol olan tagul olacaktır. “Oyun” ile ilgili bulut çalışmasını da örnek olması adına ekliyorum.

Kelime Bulutu

  • Flipped Classroom Modeli

“bilgiye ulaşan ve bilgiyi bir sonraki adıma taşıyan”

  • Öğrenci derse gelmeden önce, istediği bir zamanda dersi videodan izler, notlar alır, anlamadığı konular ile ilgili sorular hazırlar.
  • Öğrenciler, dersten önce konu ile ilgili sorularını öğretim üyesine elektronik ortamda iletir.
  • Öğretmen ilk derste soruların niteliğine göre öğrencileri gruplandırır. Öğrenciler grup çalışması içerisinde sorularına cevap aramaya çalışırlar.

Flipped Classroom’un eğitimde doğru uygulanması için gerekli alt yapı ve öğretmen eğitimine ihtiyaç olduğu görülmektedir.

  • Kahoot ile yarışma oyunları

Bilgi yarışmaları, anket çalışmaları ve tartışma soruları hazırlayıp uygulayabileceğiniz eğlenceli öğrenme araçlarından bir tanesi. Kolay kullanımı ile rahatlıkla uygulama yapabileceğiniz kahoot ile gerek sınıfta, gerek online ortamda öğrencilere “eğlenerek öğrenme”yi yaşatabilirsiniz.

  • Google Drive ile yaratıcı yazarlık oyunları
  • QR kodları ile merak uyandırıcı oyunlar

Oyunbaz Cihat

Her yaştan ve her gruptan  öğrenenlere birlikte, deneyimleyerek ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturan, tasarımlar üreten Tuğba Çansalı (@tcansali) ve ekibine teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here